
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 3 mm |
| Width | 3 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 10 |
| Height | 800 µm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 0.75 mm |
| Radiation Hardening | No |
| Contact Plating | Gold |
| Min Input Voltage | 3 V |
| Output Current | 20 A |
| Output Voltage | 2.6 V |
| Operating Supply Voltage | 6.5 V |
| Output Type | Transistor Driver |
| Quiescent Current | 320 µA |
| Max Frequency | 465 kHz |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Output Configuration | Positive |
| Topology | Buck |
| Switching Frequency | 465 kHz |
| Max Input Voltage | 28 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Duty Cycle | 91 % |
| Clock Sync | No |
| Number of Output Phases | 1 |
| Schedule B | 8542390000 |
| Function | Step-Down |
| RoHS | Compliant |
Stock: 1942
Distributors
pcbx
Unit Price$0.36182
Ext.Price$0.36182
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.36182 | $0.36182 |
| 10 | $0.31536 | $3.15360 |
| 25 | $0.30115 | $7.52875 |
| 50 | $0.28758 | $14.37900 |
| 100 | $0.27461 | $27.46100 |
| 300 | $0.25738 | $77.21400 |
| 500 | $0.24124 | $120.62000 |
| 1000 | $0.23367 | $233.67000 |
